Treść głównego artykułu
Abstrakt
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie trajektorii rozwoju relacji między przedmiotami a człowiekiem w świetle posthumanizmu. W tym kontekście chciałbym pokazać, jakie wyzwania stawiają przed nami nowe technologie oraz jak zmienia się współczesne funkcjonowanie podmiotów, zarówno w wymiarze materialnym, jak i dyskursywnym.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Czasopismo wydawane jest w otwartym modelu (ang. open access), co oznacza, że dostęp do pełnych tekstów jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych nieodpłatnie, bez konieczności logowania się na stronie. Osoby korzystające z czasopisma mogą pobierać publikacje, kopiować je, drukować i przeszukiwać, a także zamieszczać na swoich stronach odnośniki (linki) do pełnych tekstów publikacji czasopisma. Mogą korzystać także w inny sposób z tekstów, o ile nie przekraczają zasad licencji, na których są one opublikowane.
Autorzy zgłaszający tekst do opublikowania w czasopiśmie nie zrzekają się autorskich praw majątkowych do swoich tekstów. O ile nie jest określone inaczej opublikowane teksty dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
O ile nie jest określone inaczej prawa do tekstów na stronie posiadają ich autorzy, a teksty są dostępne są licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Referencje
- ARIÈS P., 2010, Historia dzieciństwa, tłum. M. Ochab, Aletheia, Warszawa.
- BAUMANN Z., Przyczynek do fenomenologii roju, http://www.krytykapolityczna.pl/Opinie/Bauman-Przyczynek-do-fenomenologii-roju/menu-id-197.html, dostęp: 25.03.2015.
- BAUDRILLARD J., 2005, Symulakry i symulacja, tłum. S. Królak, Sic!, Warszawa.
- BRAIDOTTI R., 2014, Po człowieku, tłum. J. Bednarek, A. Kowalczyk, PWN, Warszawa.
- GUATTARI F., 1995, Chaosmosis, Power Institute, Bloomington, Indianapolis.
- HABERMAS J., 2003, Przyszłość natury ludzkiej. Czy zmierzamy do eugeniki liberalnej?, Scholar, Warszawa.
- HARDT M., NEGRI A., 2012, Rzecz-pospolita, korporacja ha!art, Kraków.
- KRUK J., 2008, Doświadczenie, reprezentacja i działanie wśród rzeczy i przedmiotów. Projektowanie edukacyjne, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk.
- LACAN J., Faza lustra jako formująca funkcję Ja taką, jaka nam się ujawnia w doświadczeniu psychoanalitycznym, http://psychoanalityk.firmy.net/aktualnosci.html?n=95NC, dostęp: 30.03.2015.
- LATOUR B., 2011, Nigdy nie byliśmy nowocześni, tłum. M. Gdula, Oficyna Naukowa, Warszawa.
- MARAZZI CH., 2014, Socjalizm kapitału, [w:] Liberia Università Metropolitana (red.), Marks Nowe Perspektywy, PWN, Warszawa.
- MARKS K., 1986, Zarys krytyki ekonomii politycznej, tłum. J. Wyrozembski, Książka i Wiedza, Warszawa.
- OLSEN B., 2010, Kultura materialna po tekście: przywracanie obecności rzeczom, [w:] E. Domańska (red.), Teoria wiedzy o przeszłości na tle współczesnej humanistyki, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań.
- SZADKOWSKI K., 2013, Postoperaistyczne lektury Marksowskiego „Fragmentu o maszynach” w świetle krytyki, [w:] Praktyka Teoretyczna nr 3(9), http://www.praktykateoretyczna.pl/PT_nr9_2013_Po_kapitalizmie/04.Szadkowski.pdf, dostęp: 2015.07.23.
- VARCELLONE C., 2014, Trójjednia kapitału, [w:] Liberia Università Metropolitana (red.), Marks Nowe Perspektywy, PWN, Warszawa.