Treść głównego artykułu
Abstrakt
Zgodnie z cytowanymi badaniami wzrasta liczba osób pełnoletnich pozostających w gniazdach rodzinnych i nie podejmujących decyzji o usamodzielnieniu się. Sytuacja ta skłania do tworzenia nowych terminów mających na celu określenie sposobu funkcjonowania młodego człowieka zyskującego miano kidultsa żyjącego w zagraconym gnieździe.
W odwołaniu do procesu desomatyzacji można doszukać się przyczyn powyższego stanu rzeczy w nieprawidłowościach relacji niemowlęcia z obiektem pierwotnym. Ponadto, kulturowy wzorzec kochania bywa utożsamiany z karmieniem, które przyjmuje rolę kompensacji relacji emocjonalnej i tworzenia więzi z dzieckiem, do której matka bywa niezdolna. W ten oto sposób deprywacja potrzeb z okresu niemowlęcego bywa sztucznie podtrzymywana karmieniem dorosłego człowieka, dającym ułudę rodzinnej bliskości i skłaniającym do pozostawania w rodzinnym gnieździe.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Czasopismo wydawane jest w otwartym modelu (ang. open access), co oznacza, że dostęp do pełnych tekstów jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych nieodpłatnie, bez konieczności logowania się na stronie. Osoby korzystające z czasopisma mogą pobierać publikacje, kopiować je, drukować i przeszukiwać, a także zamieszczać na swoich stronach odnośniki (linki) do pełnych tekstów publikacji czasopisma. Mogą korzystać także w inny sposób z tekstów, o ile nie przekraczają zasad licencji, na których są one opublikowane.
Autorzy zgłaszający tekst do opublikowania w czasopiśmie nie zrzekają się autorskich praw majątkowych do swoich tekstów. O ile nie jest określone inaczej opublikowane teksty dostępne są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
O ile nie jest określone inaczej prawa do tekstów na stronie posiadają ich autorzy, a teksty są dostępne są licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Referencje
- ALWIN D.F., 1988, From Obidience to Autonomy: Changes in Traits Desired in Children, Public Opinion Quarterly, vol. 52, Oxford.
- AQUILINO W.S., 1991, Family structure and home-leaving: A further specification of the relationship, Journal of Marriage and the Family, 53.
- BARRIE J.M., 1991, Przygody Piotrusia Pana. Piotruś Pan w Ogrodach Kensingtońskich, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław.
- BEE H.L., 2004, Psychologia rozwoju człowieka, Zysk i S-ka, Poznań.
- BRUN B., 1995, Piotruś Pan – wiecznie fruwające dziecko, [w:] B. Brun, E.W. Pedersen, M. Runberg, (red.), Symbole duszy, Agencja Wydawnicza J. Santorski & Co., Warszawa.
- ERIKSON E.H., 2002, Dopełniony cykl życia, Dom Wydawniczy Rebis, Poznań.
- Ewangelia wg św. Jana, 2012, [w:] Pismo Święte, Wydawnictwo Pallottinum, Warszawa.
- FRANZ M.-L. von, 1981, Puer aeternus, Sigo Press, Santa Monica.
- FREUD Z., 2007, Psychologia nieświadomości, Wydawnictwo KR, Warszawa.
- FROMM E., 1997, O sztuce istnienia, PWN, Warszawa–Wrocław.
- HALIŃSKA M., 2013, Zagracone dzieciństwo, Charaktery, 12.
- JUNG C.G., 2002, Science of Mythology, Routledge, London.
- MASLOW A., 1990, Motywacja i osobowość, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa.
- MAZUŚ M., 2013, Gniazdownicy, Polityka, 43.
- SCHIER K., 2009, Piękne brzydactwo. Psychologiczna problematyka obrazu ciała i jego zaburzeń, Wydawnictwo Scholar, Warszawa.
- ULICKA L., 2012, Daniel Stein, tłumacz, Świat Książki, Warszawa.